miercuri, iunie 24, 2026
28.4 C
Mureş

Primarul Soos Zoltan promite 200 insule ecologice și reducere de taxe spectaculoasă

📷 Sursa imaginii: stiri.infomures.ro (via stiri-infomures)

Surse

Municipiul Târgu Mureș accelerează colectarea selectivă prin instalarea a 200 de insule ecologice digitalizate şi prin înfiinţarea unui Centru de Aport Voluntar. Din 500 de puncte existente, 200 vor fi înlocuite cu tomberoane digitalizate: în prezent ~30 funcţionează, ~70 sunt instalate dar nefuncţionale, iar restul de 100 urmează a fi puse în operă; celelalte 300 de puncte vor fi modernizate printr-un proiect ulterior.

Primă insulă a fost montată în iunie 2025; proiectul PNRR este evaluat la 23,8 milioane euro, iar administraţia a menţionat şi sume de 20 milioane lei (insule) şi 32 milioane lei (Centru de Aport Voluntar). Tomberoanele au volume între 1 şi 5 m3, sunt conectate online şi se vor deschide cu cartele distribuite asociaţiilor de proprietari.

Municipalitatea anunţă o reducere a taxei de salubrizare – deja ~1,4 lei mai puţin în 2026 pentru gospodării şi o revendicare a unei scăderi de 10% în 2026 în unele rapoarte – pe fondul economiilor generate de colectarea selectivă. Centrul de Aport Voluntar va primi gratuit toate tipurile de deşeuri; se caută un spaţiu adecvat, finalizare estimată până primăvara 2027.

Autorităţile subliniază că disciplina populaţiei şi controlul accesului sunt cruciale pentru eficienţa economică şi pentru transparenţa cheltuielilor pe termen lung sustenabil.

Hot this week

Topics

Ce decizie au luat autoritățile după aparițiile repetate ale urșilor în zone locuite RO-ALERT

În weekendul din 20-21 iunie 2026, autoritățile din Sfântu...

Related Articles

Popular Categories