miercuri, iunie 24, 2026
28.4 C
Mureş

Lupta comună România-Ungaria împotriva rezistenței la antibiotice prin Nanopore în 24 de ore

Surse

Un proiect româno-ungar finanțat din fonduri europene, lansat de Universitatea din Szeged (SZTE) în colaborare cu Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara și Asociația OncoHelp, va fi implementat până la începutul anului 2028 și vizează combaterea eficientă a rezistenței la antibiotice. Proiectul, cu o finanțare totală de 2,267 milioane de euro, provenită din fonduri UE și contribuții ale guvernelor Ungariei și României, urmărește să reducă rezistența antimicrobiană, să îmbunătățească serviciile de îngrijire a sănătății prin achiziții de echipamente noi și prin dezvoltarea unor tehnici inovatoare.

În plan se află introducerea unor metode de diagnostic avansat, printre care secvențierea Nanopore, capabilă să ofere analiză patogen în 24 de ore, facilitând identificarea agenților patogeni, ghidarea tratamentului și optimizarea costurilor. Pe lângă beneficiile clinice, proiectul va susține cercetarea aplicată, diagnosticarea rapidă și dezvoltarea de soluții tehnologice pentru centrele universitare participante.

Hot this week

Topics

Ce decizie au luat autoritățile după aparițiile repetate ale urșilor în zone locuite RO-ALERT

În weekendul din 20-21 iunie 2026, autoritățile din Sfântu...

Related Articles

Popular Categories